NAROBE SVET – Pikin fotografski natečaj za osnovnošolce

Muzej Velenje, Digitalni Foto Klub, fotografska revija Digitalna Kamera in Festival Velenje
pod pokroviteljstvom Fotografske zveze Slovenije

RAZPISUJEJO

Obrazložitev:

Junakinja knjig švedske pisateljice Astrid Lindgren, nadobudna deklica Pika Nogavička nas uči drugačnega pogleda na svet – da si kdaj dovolimo neobičajne stvari, da se znamo zabavati in na svet gledati igrivo in pozitivno, po drugi strani pa opaziti njegove nepravilnosti ali se odločno postaviti za tiste, ki potrebujejo pomoč. Pogosto slišimo frazo »to je pa narobe svet!«. Z njo lahko označujemo tako smešne in zabavne kot tudi precej resne trenutke našega vsakdana. In bi to frazo zagotovo lahko neštetokrat izrekli ob prebiranju zgodb o Piki Nogavički – junakinji neobičajnega in pogumnega pogleda na svet.

V Muzeju Velenje, ki že 33. leto zapored sooblikuje Pikin festival in v atriju Velenjskega gradu pripravlja tradicionalne Pikine fotografske razstave, tudi letos vabimo k sodelovanju pri Pikinem fotografskem natečaju. Tokrat smo natečaj pripravili v sodelovanju s fotografsko revijo Digitalna Kamera in Digitalnim Foto Klubom, ki že vrsto let sodelujeta z mladimi fotografi iz cele Slovenije ter Festivalom Velenje, organizatorjem 33. Pikinega festivala. Natečaj bo potekal pod pokroviteljstvom Fotografske zveze Slovenije (št. 12/2022).

Osnovnošolce vabimo, da z nami in s Piko Nogavičko delijo fotografije, ki bi prikazale njihov pogled in razumevanje naslovne teme natečaja »Narobe svet«, ki je tudi tema letošnjega 33. Pikinega festivala. Vabimo otroke, da skozi objektiv ujamejo trenutke sveta okoli nas in njegove drugačnosti – bodisi je smešna, zabavna ali pa tudi resna.

Razpisni pogoji:

1.
Na natečaju lahko sodelujejo osnovnošolci iz cele Slovenije.

2.
Vsak avtor lahko sodeluje z do tremi digitalnimi ali digitaliziranimi fotografijami v formatu JPEG v velikosti vsaj 3000 slikovnih pik po daljši stranici.

3.
Računalniška obdelava fotografij je dovoljena v osnovnem obsegu (manjše popravljanje kontrastov, osvetlitve, intenzitete barv, izreza, ostrine in podobne osnovne korekcije). Fotomontaža ni dovoljena.

4.
Fotografije so lahko posnete v barvni ali črno-beli tehniki.

5.
Fotografije morajo izražati avtorjev pogled na temo fotografskega natečaja. Tematsko naj se navezujejo na naslovno temo 33. Pikinega festivala »Narobe svet«.

6.
Vsak poslani izdelek mora biti opremljen z naslednjimi podatki:

• ime in priimek avtorja, starost, šola, mentor (če je);
  • naslov (lahko tudi opis) fotografije;
  • elektronski naslov avtorja.

7.
Natečaj traja do ponedeljka, 29. avgusta 2022. Ta dan je zadnji rok za oddajo fotografij.
Takoj po tem datumu bo prejeta dela pregledala in ocenila komisija, ki jo bo imenoval organizator natečaja.
Prispela dela bo ocenjevala strokovna komisija v sestavi:
Tanja Verboten (Muzej Velenje, direktorica)
Andreja Ravnak (Digitalni Foto klub, mojstrica fotografije FZS)
Igor Rosina (fotografska revija Digitalna kamera, lastnik in glavni urednik)
Peter Žagar (Festival Velenje, fotograf)

8.
Med prispelimi fotografijami bo komisija izbrala fotografije, ki bodo razstavljene v grajskem atriju, najboljše pa bo tudi nagradila.
Nagrade:

• 1., 2., in 3. nagrada – zlata, srebrna ter bronasta medalja Fotografske zveze Slovenije
  • 5 pohval – diplom Fotografske zveze Slovenije
  • Praktične nagrade avtorjem vseh razstavljenih fotografij s strani Muzeja Velenje, Festivala Velenje ter fotografske revije Digitalna kamera

9.
Organizator si pridržuje pravice do tiskanja in distribucije izbranih fotografij za namen promocije projekta.

10.
Odprtje Pikine fotografske razstave bo v sredo, 7. septembra 2022, ob 17. uri na Velenjskem gradu.

11.
Fotografije v digitalni obliki (na CD-ju, DVD-ju ali USB ključku ali po e-pošti) pošljite ali dostavite
(osebno, po pošti) do navedenega roka na naslov:
MUZEJ VELENJE, Ljubljanska cesta 54, 3320 Velenje
ali na elektronski naslov info@muzej-velenje.si.

Za več informacij se lahko obrnete na kustosinjo pedagoginjo Muzeja Velenje Ono Čepaityte Gams
(e-naslov: ona.gams@muzej-velenje.si, tel. 051/382-374).