Moja Ljubljana – razstava Fotokluba Ljubljana v Galeriji ŠOLT

Vabimo vas na otvoritev fotografske razstave Fotokluba Ljubljana

Moja Ljubljana

ki bo v Galeriji ŠOLT, Študentsko naselje v Rožni dolini, Blok VII

v torek, 12. 12. 2023 ob 18:30 uri.

Razstava bo odprta do 14.1.2024

Zloženko si lahko shranite TUKAJ: Moja Ljubljana 2023

***

Recenzija Tatjane Pregl Kobe

Že od začetka delovanja Fotokluba Ljubljana posebno pozornost namenja sodelovanju

vrhunskih mojstrov fotografije stare šole z uveljavljajočimi se fotografi, ki se na poti do tega

naziva v fotografiranju še mojstrijo in z mlajšimi, ki so jim vzor. Ker prav v Fotoklubu Ljubljana

vse od začetka deluje največ mojstrov fotografije in je njihova dediščina opazna tudi v kvaliteti

fotografij novejši članov, je koncept razstave grajen prav na tem dejstvu.

Zasnova razstave »Moja Ljubljana« je zato dvosmerna. Izbor starejših (večinoma analognih)

fotografij starih mojstrov fotografije predstavlja esence iz zakulisja klasične vizualne kulture,

ki so obenem nostalgične in domačne, včasih tudi zloslutne, zazrte same vase in

provokativne. Sodobne (ne nujno le digitalne) fotografije mesta zapolnjujejo drugi pol

razstave, ki v dvogovoru kažejo celostno podobo (še vedno) »najlepšega mesta na svetu«.

Fotografije so odmev notranjega klica vsakega fotografa, ki išče odgovor na najbolj pogosta

vprašanja: Kje živim? Kakšen je utrip mojega mesta? Kako diha? In kako doživljam njegovo

dušo?

Tatjana Pregl Kobe

***

Klubska razstava Moja Ljubljana je prva stopnja v projektu Moja Ljubljana, ki ga bo Fotoklub Ljubljana nadaljeval vsaj še v letu 2024.

V letu 2024 bo v novembru odprta razstava v Zgodovinskem atriju Mestne hiše v Ljubljani. Klub pa razmišlja tudi o izdaji monografije.

Še nekaj besed o Fotoklubu Ljubljana (FKL) ( www.fotoklub-ljubljana.si ): Od začetkov organiziranega fotografskega delovanja na področju Ljubljane mineva 134 let, leta 1889 je bil v Ljubljani ustanovljen prvi foto klub. Fotoklub Ljubljana (FKL), ki je bil od druge polovice 19. stoletja dalje že četrti po vrsti med ljubljanskimi fotoklubi, pa je bil ustanovljen leta 1931. Fotoklub Ljubljana deluje v sedanji pravni obliki od leta 1998. Po vsebinski in personalni plati pa neguje tradicijo nekdanjega Fotokluba Ljubljana  in Fotogrupe ŠOLT, ki je pomembno zaznamovala slovensko fotografijo. Nekateri člani Fotogrupe ŠOLT so še danes aktivni ali pa častni člani kluba.

Danes je FKL med fotoklubi, registriranimi pri Fotografski zvezi Slovenije, edini klub, ki deluje v Ljubljani in je s štiridesetimi člani med najštevilčnejšimi v Sloveniji. Članstvo kot pomembna prvina povezuje vzajemni interes po druženju in spodbujanju ustvarjalnosti. Člane FKL vznemirjajo različni fotografski motivi – podeželska, morska in gorska pokrajina,  ulična fotografija in mestni žanr., grafizmi in arhitektura, portreti, tudi eksotični, akti v studiu, na posebnih lokacijah in v naravi, inscenirani portreti otrok, abstrakcija, eksperiment, kompozicija, realizem in slikarski pristop. Prav ta raznolikost je največje bogastvo, ki plemeniti klubsko delovanje.

Dejavnost Fotokluba Ljubljana vsebuje:

• izobraževanje članov na rednih tedenskih srečanjih
  • vodenje Galerije ŠOLT (Študentski domovi v Rožni dolini), kjer ima običajno vsak mesec razstave članov ali gostujočih avtorjev in skupin (v letu 2022 – 9 razstav, v letu 2023 – 6 razstav)
  • klubske razstave, kjer se predstavi delovanje kluba – letos razstava Triptih v Galeriji Krka na Dunajski cesti v LJ
  • avtorske razstave članov kluba v drugih galerijah (8 samostojnih in 2 skupinski v letu 2022). V zadnjih letih so bile najodmevnejše zunanje fotografske razstave v Galeriji Photon (skupinska razstava članov; Janez Korošin), v Cankarjevem domu (Janez Korošin), v Galeriji Jakopič (Tihomir Pinter) idr..
  • sodelovanje članov na slovenskih in mednarodnih fotografskih natečajih
  • organizacija slovenskih in mednarodnih fotografskih natečajev

Člani kluba so nosilci številnih slovenskih in mednarodnih nazivov za dosežke na področju fotografije. Tako je v klubu kar 8 Mojstrov fotografije FZS in več nosilcev nazivov mednarodne fotografske zveze FIAP.

Leta 2019 je klub izdal tudi Monografijo 88-FKL, kjer je podrobneje predstavljena klubska pot.

zapis:

Fotoklub Ljubljana