Galerija ŠOLT: Miroslav Ilić: Metamorfoze

Vljudno vabljeni na razstavo fotografij Miroslava Ilića z naslovom Metamorfoze,

 v Galeriji Šolt, Študentsko naselje v Rožni dolini, blok VII, Ljubljana.

Odprtje razstave: torek, 8. oktobra 2024, ob 18.30 uri.

Razstava bo na ogled ob delavnikih do 11. novembra 2024 med 9. in 16. uro.

 

 

Iz recenzije razstave:

Fotografska razstava, ki se osredotoča na vremensko prebičane kose lesa v naravi, je prava poslastica za ljubitelje subtilnih in premišljenih podob. Avtor  skozi serijo črno-belih fotografij raziskuje dialog med naravo in časom, ki ga najdemo v razpokah, gubah in oblikah, ki jih na lesu puščajo vremenske spremembe. Brez barvnih odtenkov fotografije pridobijo svojo izraznost skozi teksture, kontraste in senčenje, ki poudarjajo moč naravnih elementov. Črno-bela tehnika se zdi še posebej primerna za tovrstno tematiko, saj omogoča, da se gledalec osredotoči na čistost form in vizualnih ritmov, ki jih avtor išče v teh razpadajočih objektih.

Eden od glavnih poudarkov razstave je avtorjeva sposobnost, da v teh kosih lesa najde zgodbe, ki so očem večine običajno skrite. Vsaka fotografija postane nekakšna vizualna pripoved, kjer les, ki so ga oblikovali veter, dež in sonce, spregovori o minljivosti, krhkosti in vzdržljivosti hkrati. Avtor skozi objektiv izrisuje podobe, ki namigujejo na človeško izkušnjo — brazde na lesu so kot gube na obrazu, sledovi vremena pa spominjajo na rane časa.

Posebna pozornost v tej seriji je namenjena detajlom. Avtor se ne ustavi pri celostni podobi lesa, ampak poglobljeno raziskuje vsak detajl — od drobnih razpok do teksturnih kontrastov. Prav v teh podrobnostih se razkrije resnična lepota lesa, ki kljub svoji obrabljenosti ohranja občutek veličastnosti. Avtor s tem subtilno opozarja na pomembnost pozornosti do detajlov v vsakdanjem življenju.

Miroslav išče motive v naravi, v gozdu odkriva suha drevesa,  trohneče panje, razpadajoča debla in kose lesa. V njih najde nenavadne figure in oblike, bogate teksture in detajle. Z občuteno črno-belo obdelavo jih poudari, s subtilnim vinjetiranjem ali črnim ozadjem osami in izpostavi ter uokviri kot presunljive, večplastne abstraktne portrete. V predstavljeni zbirki fotografij začutimo avtorjevo kontemplacijo, občutek za detajle ter njegovo dojemljivost za nekoliko manj vsakdanje klišejske motive, ki dandanes pogosto prevladujejo. Za ogled tovrstnih fotografij si je potrebno vzeti nekoliko več časa, vsekakor več kot le nekaj bežnih internetnih sekund.

Tomaž Velechovsky, MF FZS, EFIAP/s

 

KLIK ZA OGLED ZGIBANKE: Zgibanka Metamorfoze